Migdały w Biblii, czyli biblijny przepis na granolę!
Migdały w Biblii to coś znacznie więcej niż zwykłe bakalie, choć nam od razu przyszedł do głowy biblijny przepis na granolę. Zamiast myśleć o niebieskich migdałach, poczytaj Biblię i zrób coś dobrego! Na przykład… migdały!
Gdzie znajdziemy migdały w Biblii? Oczywiście, na migdałowcu! A tak poważnie, kwitnący migdał to niesamowicie mocny symbol Izraela, który pojawia się na najstarszych żydowskich wizerunkach. Może nawet macie go w swoim domu. Przy okazji sprawdźcie ten fit przepis na biblijną granolę lub jak kto woli, zdrowy, mocno orzechowy baton z miodem i owocami! Nie powstydziłaby się go sama święta Hildegarda! A tymczasem ten najstarszy przepis świata na mieszankę studencką kryje Twoja Biblia! Czytaj Pismo Święto i zobacz, o co chodzi z migdałami!
Migdały w Biblii i drzewo czuwające
Co symbolizują migdały w Biblii? Na początku przyjrzyjmy się tej niezwykłej roślinie. Migdałowiec to drzewo, z którego możemy brać przykład, bo zaczyna kwitnąć jako pierwsze, jeszcze w zimie, w czasie trudnym i niekorzystnym. Co ciekawe, owoce migdałowca potrzebują aż pół roku, by na tym drzewie dojrzeć i zbiera się je dopiero jesienią. Nic więc dziwnego, że migdał symbolizuje czas oczekiwania i czuwania, ale też pewną pewność na spełnienie się obietnic. Dodatkowo, w języku hebrajskim możemy zaobserwować bardzo ciekawą grę słów. Hebrajskie słowo określające migdały i drzewo migdałowca (szaked) ma taki sam rdzeń jak czasownik czuwać (szakad), być gotowym do działania. Stąd właśnie możliwość tłumaczenia drzewa migdałowego jako drzewa czuwającego. I tę grę słów wykorzystuje Bóg, gdy ukazuje Jeremiaszowi obraz migdałowca. “Co widzisz Jeremiaszu? Odrzekłem: – Widzę gałązkę drzewa migdałowego / czuwającego. Pan rzekł do mnie: – Dobrze widzisz, bo czuwam nad moim słowem, aby je wypełnić” (Jeremiasz 1,11-12).
Kwitnące migdały i obietnica
Migdał symbolizuje, że Bóg chce wypełniać swe obietnice. Nic dziwnego, że kwitnąca gałązka migdałowca to obraz, który pojawia się w Biblii i w tradycji kilkakrotnie. Ale znaczenie jest o wiele szersze. Migdał w Biblii symbolizuje też wybranie i błogosławieństwo. W ten sposób na przykład zostało wybrane pokolenie Lewiego na funkcję kapłańską. Położona przed namiotem Aarona laska wypuściła pączki i tej samej nocy zakwitła i wydała dojrzałe migdały. W tradycji chrześcijańskiej podobne wyróżnienie spotkało Józefa, który złożył swą laskę w świątyni jerozolimskiej, w której posługiwała młoda dziewica z Nazaretu. Laska migdałowca zakwitła, a młodą Maryję wyznaczono Józefowi na żonę. Dalszą część historii już wszyscy znacie!
Menora i kwitnące migdały
Ale najciekawszy naszym zdaniem symbol z migdałami w tle to menora. Menora, czyli tradycyjny siedmioramienny świecznik należy do najstarszych symboli Izraela. Oczywiście, zapalony świecznik także symbolizuje czuwanie i Bożą obecność. Ale w opisie wyglądu menory skierowanym do Mojżesza znajdziemy też wskazówki na temat detali zdobniczych. Bowiem za wzór dla menory postawiono właśnie drzewo i to akurat, nie przypadek, drzewo migdałowca. I to wszystkich stadiach rozwoju migdałowca! Skoro już wiemy, jakie znaczenie mają migdały w Biblii, wiemy, jaki kolejny wymiar głębi odkrywa przed nami menora. Po pierwsze, mamy tu krzew gorejący, w którym Mojżesz zobaczył Boga i usłyszał Jego imię: JESTEM. Po drugie, rajskie drzewo życia, którego liście, jak czytamy w Apokalipsie, leczą narody ziemi. Dla Chrześcijan jest to znów, nawiązanie do drzewa krzyża, na którym dokonało się nasze zbawienie. I wreszcie po trzecie, menora to drzewo migdałowca, czyli drzewo czuwające, które przypomina nam, że Bóg czuwa. Piękne, prawda?
Biblijny przepis na migdały, czyli granola Jakuba
Na zakończenie biblijny przepis, od którego zaczęliśmy to bakaliowe rozważanie. Ten jeden z najstarszych przepisów na świecie pochodzi z Księgi Rodzaju. Jego autorem jest sam patriarcha Jakub. Jakub, w podzięce za dary zarządcy egipskiego (nie wiedząc jeszcze, że to jego własny ukochany syn Józef), każe ofiarować mu to, co w Izraelu najlepsze. A dokładnie: “nieco miodu, wonnych korzeni, owoców, pistacji i migdałów.” Po zmieszaniu tych składników uzyskamy cudownie energetyzującą, pyszną i oczywiście zdrową mieszankę: granolę. Możemy ją spożywać jako osobną przekąskę, bo wyjdą z tego przepisu prawdziwe, gigantyczne, orzechowe sezamki. Ale, biorąc pod uwagę, że Ziemia Obiecana płynie mlekiem i miodem, radzimy dodać ją do mleka lub jogurtu. Po prostu palce lizać!
Składniki na biblijną granolę (fit baton orzechowy):
-łyżka miodu
-łyżka cynamonu
-pół szklanki pistacji
-szklanka migdałów i opcjonalnie inne nasiona (sezam, len) i orzechy oraz płatki owsiane
-owoce, zarówno świeże jak i suszone. Polecamy oczywiście te biblijne: figi, daktyle, rodzynki.
Wszystkie suche składniki prócz owoców mieszamy w misce. Miód rozpuszczamy w 100ml letniej wody. Następnie łączymy składniki i wykładamy mieszankę w zwartej formie na płaską blachę. Pieczemy przez około 20 minut w piekarniku nagrzanych do 180C. Podawać z mlekiem i jogurtem, posypane owocami. Smacznego!
Biblijna granola to świetny pomysł na fit przepis na świąteczny deser. Na przykład, z okazji Świąt Wielkiej Nocy, zwłaszcza, jeśli w okresie Triduum macie w zwyczaju świętować także Paschę. Wymowny charakter migdałów to dodatkowy symbol, który powinien znaleźć się na stole obok miodu, menory i talerza sederowego. Taki smaczny sposób na opowiadanie Ewangelii to świetny sposób, by ją dobrze zapamiętać, rozważyć i wprowadzić w życie. Dosłownie – niebo w gębie!
Niebo, czyli jak myśleć o niebieskich migdałach
Skoro przy okazji przepisu wleciał nam związek frazeologiczny, szybka zmiana tematu. Czy wiecie, skąd powiedzenie: “Myśleć o niebieskich migdałach”? Może nie pochodzi wprost z Biblii, ale za to odnosi się do nieba, a więc do tego co niebiańskie, nieziemskie, wyjątkowe. Osoby, które w przeszłości myślały o niebiskich migdałach, po prostu marzyły, bo migdały były czymś niedostępnym. Obecnie ten związek frazeologiczny oznacza raczej myślenie o błahostkach. Ale przecież, niebo nie jest ani tematem błahym, ani krainą niedostępną. I przykład migdałowca ma nam to właśnie przypominać! Tak więc, jeśli macie ochotę, myślcie o migdałach, zwłaszcza o tych niebiańskich. I jedzcie migdały, bo są zdrowe! A biblijny przepis niech Wasze serca skieruje na Królestwo Niebieskie. Tam dopiero będzie niebo w gębie!
Przeczytaj również: Przepis na biblijne przystawki i Karob w Biblii, czyli superfood Jana Chrzciciela
Pingback:Krzyżmo, oleje święte i NARD! | DAYENU Design for God