Przepis na biblijne przystawki
Przepis na biblijne przystawki idealny na przykład na parapetówkę znajduje się… w Piśmie Świętym! Co powinno znaleźć się na uczcie rodem z Biblii? Naturalnie, same pyszności, wege przekąski i napoje słodkie!
Jedzenie w Biblii to temat rzeka! Prorocy, królowie i święci nieustannie ucztują! A nawet jeśli chwilowo panuje głód lub zarządzono post, ciągle do artykułów spożywczych się wraca. Wszakże biblijna lokalizacja jest krainą mlekiem i miodem płynącą, gdzie niewiasty nad wino wyborne pieką chleby, podpłomyki i placki z rodzynkami. Szczęście i dobrobyt kojarzy się przede wszystkim z ucztowaniem. Zastanawia Was, co na takiej biblijnej uczcie powinno się znaleźć?
Biblijne uczty
W księdze Izajasza czytamy: „Pan Zastępów przygotuje dla wszystkich ludów na tej górze! Ucztę z tłustego mięsa, ucztę z wybornych win,
z najpożywniejszego mięsa, z najwyborniejszych win.” Chociaż ten sam fragment w tłumaczeniu Vocatio jest zdecydowanie bardziej wege. Bowiem „pić tu będą radość, sycić się będą winem.” Zamiast tłustych mięs na salony wjeżdżają tłuste olejki, pewnie o zapachu mirry, nardu czy róży z dalekiego Damaszku. Ale jakie dania znajdują się na stole, nie wiemy.
Podobnie enigmatyczna co do konkretów menu jest księga Nehemiasza. Tuż po budowie murów Jerozolimy zarządzono w całym mieście wielkie świętowanie. Można powiedzieć, że to taka sporych rozmiarów parapetówka dla całego miasta. Wszyscy zobowiązani się do hucznego ucztowania i świętowania. Prorok Nehemiasz na pierwszy miejscu stawia dobry humor. „Nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją” – mówi. W jaki sposób należy świętować? Oczywiście jedząc! „Spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie!” A na koniec bardzo ekologiczny jakbyśmy dziś powiedzieli akcent o niemarnowaniu żywności i dzieleniu się z potrzebującymi. Prorok nakazuje: „Poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma.” Czyli mniej więcej to samo, co współcześnie papież Franciszek w swojej encyklice Laudato Si.

Idealny przepis na biblijne przystawki jest szybki i prosty! Wybierz ulubione warzywa, oliwki, orzechy, sery i owoce, przygotuj humus i świętuj! DAYENU design
Przepis na biblijne przystawki!
Pora, żeby samemu przygotować biblijną ucztę! Nie będziemy może zachęcać Was do rozlewania hektolitrów wina i konsumpcji sporej ilości tłustych mięsiw. Ale małe, zdrowe przekąski bliższe księdze proroka Daniela to wspaniały przykład na to, jak poprawić sobie humor, świętować z radością i nie przytyć. Biblijna kuchnia to produkty z kręgu basenu Morza Śródziemnego, a więc owoce, warzywa i sery. Tym, co tuczy oczy jest odpowiednia sztuka serwowania tych prostych produktów! Proponujemy podawać przekąski na drewnianych deskach, wypalanych w piecu naczyniach ceramicznych i naturalnych kamionkach. A dzisiejsze menu to warzywa i owoce podawane z humusem i sosem warzywnym.
Składniki na humus:
-ciecierzyca (wersja na szybko to oczywiście ciecierzyca z puszki, choć polecamy szklankę ciecierzycy samemu przez noc namoczyć i ugotować)
-dwa ząbki czosnku
-4 łyżki tahini lub oliwy z oliwek
-przyprawy (kumin, sól, papryka)
Przepis jest banalnie prosty! Wszystkie składniki na humus mieszamy w blenderze, aż powstanie gładka masa. Gotowe!
Humus najlepiej podawać świeży jako dodatek do warzyw. Idealnie sprawdzą się tu zakąski, które znane były w Starożytnym Izraelu, a więc oliwki, cebula, ogórki, bób. Możecie również ugotować na twardo jajko. Deska serów to także biblijna inspiracja. Na słodko proponujemy migdały i pistacje oraz owoce – figi, daktyle, jabłka, cytrusy, winogrona. Jeśli chcecie je osłodzić, podajcie miód i rodzynki.
Zamiast tradycyjnego „smacznego” błogosławimy Wam w biblijnym stylu! „Skosztujcie i zobaczcie jak dobry jest Pan!”
Widoczną na zdjęciu deskę do krojenia chleba „Dobry jak chleb” kupisz w naszym sklepie z dewocjonaliami: DAYENU DESIGN.

Bądź dobry jak chleb, nawet wtedy, gdy kroisz chleb! Deska do krojenia to część unikalnej kolekcji DAYENU stworzonej w pracowni Brata Alberta w Krakowie!
Przeczytaj również: Migdały w Biblii, czyli biblijny przepis na granolę! oraz Babeczki z figami – przepis inspirowany Biblią
There are no comments