Święto Paschy: jak przygotować talerz sederowy?
/
/
Święto Paschy: jak przygotować talerz sederowy?
Ilustrowana instrukcja jak przygotwać talerz sederowy na Święto Paschy. Projekt DAYENU DESIGN! Daj dajenu!

Święto Paschy: jak przygotować talerz sederowy?

Święto Paschy, Pascha, Pesach to nic innego jak przejście. Przypomina ono o przejściu Narodu Wybranego z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej. Ale to przejście dotyczy także samego Boga, który przeszedł między Izraelitami ukazując Swoją moc.

Co to jest Pascha?

Pascha to święto przejścia, które przypomina o wyprowadzeniu z domu niewoli ku wolności. Świętowanie Paschy rozpoczyna uroczysta kolacja sederowa, spożywana na cześć Pana, w gronie rodzinnym i w określonym porządku: seder. Każda z potraw na talerzu sederowym ma swoją symbolikę i jest zaproszeniem do modlitwy. Współczesna kolacja sederowa nawiązuje do zgromadzeń w Świątyni Jerozolimskiej, w trakcie których spożywano baranka paschalnego. Dla Chrześcijan wymiar Paschy jest nieco inny. Przede wszystkim była to uczta spożywana na cześć Pana, o której Jezus powiedział: “Gorąco pragnąłem spożyć Paschę z wami!” [Łk 22,16]. Do historii przeszła jako Ostatnia Wieczerza, w trakcie której Chrystus wypił kielich przeznaczony dla Eliasza i sam złożył siebie w ofierze do spożycia jako nowego Baranka Paschalnego. Po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej to Nowe Przymierze dla Chrześcijan stało się bardziej wyraźne.

Apostołowie jeszcze przez wiele lat po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa świętowali Paschę. Obecnie również, coraz więcej Chrześcijan odkrywając swoje starotestamentalne dziedzictwo, wraca do tradycji Paschy. Niesamowita wartość wypowiadanych modlitwa pozwala na przeżycie i pogłębienie wiedzy o tym, jak wyglądał wieczór Ostatniej Wieczerzy i czym była ta noc, inna od wszystkich innych nocy.

Co to jest kolacja sederowa i jak przygotować talerz sederowy?

Przygotowanie Paschy na początku może wydawać się trudne. Na pewno trzeba zapoznać się z jej porządkiem (seder) posiłków i modlitw (są dostępne także online). Poniżej mała ściąga, która pomoże odpowiednio przygotować stół na kolację sederową.

  1. Słona woda. Symbolizuje wylane łzy.
  2. Zeroa, czyli kość baranka (można zastąpić kością lub kawałkiem mięsa). Symbolizuje Baranka Paschalnego, którego składało się w ofierze w Świątyni Jerozolimskiej.
  3. Karpas, czyli pietruszka lub gorzkie zioła, symbolizuje gorycz niewoli. 
  4. Maror / Chazeret, czyli chrzan lub cykoria – symbolizuje surowość niewoli.
  5. Beitza, czyli jajko na twardo. Symbolizuje żałobę po zburzeniu świątyni.
  6. Charoset – słodki mus z tartych jabłek i mielonych bakalii z cynamonem. Symbolizuje zaprawę i cegłę używaną do budowy piramid podczas niewoli w Egipcie.
  7. Trzy kawałki macy, oddzielone od siebie serwetkami. Środkowa z nich zostanie połamana, a jej połowa odłożona dla afikomana. Maca symbolizuje niekwaszony chleb, który w pośpiechu Izraelici przygotowali uciekając z Egiptu.
  8. Wino. W czasie Paschy każdy z uczestników wypija aż cztery kielichy wina, które symbolizują cztery obietnice Boga: wyprowadzę, wyratuję, wybawię, wezmę (Wj 5,6–7). Podczas Sederu napełniany jest też piąty kielich, który nie jest wypijany. Symbolizuje on krew Baranka i jest przeznaczony dla proroka Eliasza.
Jeśli chcesz obchodzić Święto Paschy, dowiedz się jak przygotować talerz sederowy. Kość baranka, słona woda, gorzki zioła - poznaj ich znaczenie! Talerz sederowy z hebrajskim napisem to nowy produkt DAYENU design!

Jeśli chcesz obchodzić Święto Paschy, dowiedz się jak przygotować talerz sederowy. Kość baranka, słona woda, gorzki zioła – poznaj ich znaczenie! Talerz sederowy z hebrajskim napisem to nowy produkt DAYENU design!

Czy Chrześcijanie powinni spożywać Paschę?

Chrześcijanie nie muszą świętować Święto Paschy, ale mogą! Jest to nie tylko doskonała okazja, by poszerzyć swoją wiedzę, ale też by doświadczyć tej niezwykłej modlitwy. I oczywiście, kolejna okazja, aby świętować, ponieważ jedną z integralnych części Paschy jest śpiew. Nasz ulubiony utwór to… DAJENU! DAJ DAJENU lub DAYENU to tradycyjna pieśń wdzięczności za liczne dary i oznacza “to by już nam wystarczyło”. Opisywana w piosence hojność Boga przewyższa nasze oczekiwania, a Jego dobroć nasze pragnienia. Jest to niezwykle radosny utwór, który podobnie jak cała Pascha, stanowi uwielbienie Boga za Jego łaski. Właśnie to zawołanie znalazło się w języku hebrajskim na naszym nowym produkcie: talerz sederowy DAYENU! Jak Wam się podoba?

Talerz sederowy DAYENU znajdziecie oczywiście w naszym sklepie z artukałami religijnymi DAYENU DESIGN. Kup go online: TALERZ SEDEROWY NA PASCHĘ

Passover images of a seder plate with DAYENU song title written in hebrew. Happy Passover from DAYENU DESIGN!

Kolacja sederowa w Święto Paschy wymaga odpowiedniej oprawy! Jak na przykład ten dizajnerski talerz sederowy z hebrajską nazwą popularnej pieśni: DAYENU!

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

WITAMY NA STRONIE SKLEPU z najfajniejszymi
gadżetami chrześcijańskimi na świecie!

Zanim zaczniesz się cieszyć szałem zakupów i designem nie z tej ziemi, chcemy Cię poinformować, że w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określanych jako „RODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”), wprowadziliśmy zmiany w naszym Regulaminie i Polityce Prywatności. Jeśli chcesz się z nim zapoznać, możliwe jest to TUTAJ.