Pomysły jak zrobić Grób Pański!
Pomysły jak zrobić Grób Pański mogą przydać się tym, którzy taki grób w kościele na Triduum tworzą. Nie trzeba od razu być profesjonalnym artystą, ale wystarczy znać podstawowe zasady każdego projektowania. Sprawdź, jakie to zasady i jak stworzyć dobrą aranżację paschalną w Twojej świątyni! Sprawdź nasze pomysły i inspiracje!
I. PO CO?
Zawsze zaczynając pracę projektem, musimy sobie zadać pytanie po co to robimy. Jaki jest cel, kto jest odbiorcą, co chcemy uzyskać. Pracy nad Grobem Pańskim nie zaczynamy więc od gipsowej figurki z martwym Jezusem, wokół której chcielibyśmy ustawić dekorację z doniczek i atłasowych tkanin. Musimy wpierw ustalić przekaz, który ma trafić do odbiorcy. Odpowiedzieć sobie, co nas porusza w Zmartwychwstałym, lub co nas porusza w Jezusie w czasie Paschy, z czym chcielibyśmy się podzielić z innymi. Czy ich to zbuduje, pocieszy? A może jakich emocji i skojarzeń chcielibyśmy uniknąć. I co właściwie tworzysz? Grób? Cmentarz? A może raczej monstrancję?
PODPOWIEDŹ: Korzystaj z Biblii! Dobrze jest Ewangelie tłumaczyć innym fragmentem Pisma Świętego. Sam Chrystus przyrównywał swoje “przejście” do znaku proroka Jonasza. Jakie jeszcze fragmenty w Piśmie Świętym mówią o Jego zmartwychwstaniu?
PODPOWIEDŹ 2: Spróbuj oderwać od tego, co było zawsze. Pomyśl inaczej, niestandardowo! Wyobraźnia nie ma granic!
PODPOWIEDŹ 3: Obserwuj wystawy sklepowe w galerii handlowej lub ekspozycje muzealne. Szukaj inspiracji wśród najlepszych. Zauważ, jakie materiały są używane, jak wygląda rozłożenie tekstów, co jest najbardziej widoczne, co prawie niedostrzegalne, co wzbudza podziw.
>>> Sprawdźcie także, jakich błędów nie popełniać, gdy robicie Grób Pański w kościele!
II. MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ
Jeżeli wiemy już, co chcemy przedstawić, zastanówmy się jak to zrobić. Najważniejsza zasada projektowania głosi, że mniej znaczy więcej. Innymi słowy, im mniej elementów ustawimy, tym przekaz będzie wyrazistszy, a jego sens głębszy. Zbyt dużo symboli, kontekstów i napisów niesie z sobą groźbę nieczytelności, niezrozumienia, a nawet braku zainteresowania. Najlepszym testem, czy nasz koncept jest dobry jest pokazanie go komuś na 2 sekundy. Jeśli w tym czasie wyłapie istotę projektu, znaczy, że można go wcielać w życie!
PODPOWIEDŹ: Wybierz sobie maksymalnie 5 elementów, które koniecznie muszą się znaleźć na Twojej ekspozycji. Dajmy na to tło, dwie świece, figura, kwiat i hasło. Możesz te elementy wymieniać z innymi, (np. świece na lampki oliwne, kwiat na całun). Każda dodatkowa rzecz to punkt karny!
III. MATERIAŁY.
Dobór odpowiednich materiałów pomoże nam urzeczywistnić wizję. Pamiętaj! Nie ma rzeczy niemożliwych, ale rób to z głową! Pamiętaj o bezpieczeństwie, ekologii i estetyce! Zamiast plastikowych banerów możesz skorzystać z lekkich pianek, które można modelować i wycinać w ażurowe wzory. Także tkaniny można drukować w najrozmaitsze wzory i obrazy. A może zamiast kolorem, pobawisz się światłem? Bynajmniej, nie chodzi nam o dyskotekę. Zrób przyjemny dla oka i modlitwy półmrok, skieruj światło tam, gdzie padać ma wzrok odbiorcy. Być może przydadzą Ci się biblijne olejki naturalne i akcesoria z naszego sklepu religijnego.
PODPOWIEDŹ: Zwracaj uwagę na trwałość użytych materiałów. Jeśli są dobre jakościowo, być może będzie można wykorzystać je ponownie. Jeśli są raczej jednorazowego użytku, sprawdź, czy były ekologiczne w produkcji, czy można je poddać recyklingowi i jak szybko się rozłożą.
PODPOWIEDŹ 2: Wykorzystaj materiały naturalne: kamienie, drewno, piasek, ziemię. Grób Pański na pewno nie był z plastiku!
IV. KWIATY.
W zasadzie, kto powiedział, że to muszą być kwiaty. Znajomy ksiądz ustawił w kościele kilkumetrowe drzewka oliwne. Tworzyły klimat Ogrodu Oliwnego w Wielki Czwartek, tłoczni oliwek w Wielki Piątek oraz ogrodu, w którym znajdował się Grób Pański w czasie Wielkiej Soboty. Ustawione w donicach i odpowiednio pielęgnowane, przydały się także w kolejny roku. Jeśli decydujesz się na rośliny, zastanów się jak je wkomponujesz w przestrzeń. Od razu ostrzegamy, że przykrycie plastikowych doniczek szmatką to zły pomysł.
PODPOWIEDŹ: Kwiatów lub drzewek w doniczce nie trzeba od razu kupować. Można je wypożyczyć! Odpowiednio pielęgnowane nie powinny stracić na swojej wartości, koszt wypożyczenia będzie zdecydowanie niższy, a finalnie rośliny nie skończą na śmietniku.
V. UŻYTECZNOŚĆ.
Takie mały praktyczny szczegół na koniec, ale cały projekt musi spełniać pewne normy architektoniczne. Użytkownik powinien wiedzieć, gdzie i na jaką odległość może się zbliżyć do grobu czy ciemnicy, gdzie przysiąść na dłuższą chwilę i gdzie przyklęknąć. A także, którędy swobodnie przejść tak, by nie przeszkadzać innym. Ale przede wszystkim instalacja nie może przeszkadzać w sprawowaniu liturgii. Z niektórymi środkami wyrazu, warto więc obchodzić się ostrożnie!
***
Grób Pański gotowy? Jeśli te uwagi okazały się przydatne i jesteście dumni z Waszej wersji Grobu Pańskiego – wyślijcie nam fotki i pochwalcie się na social mediach dodając tag #inspiracjadayenu lub #dayenudesign! Najlepsze instalacje udostępnimy na naszym Instagramie.
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy.