Królowa Jadwiga cytaty
Królowa Jadwiga cytaty miała dobre nie tylko dla dam dworu. Inspirowała uczonych, papieży i świętych. Zobaczcie na grafikach DAYENU najsłynniejsze cytaty świętej Jadwigi Królowej!
Na początku od razu spieszymy z wyjaśnieniem. Doskonale wiemy, że królowa Jadwiga to tak naprawdę nie królowa, a król Polski. Tytuł ten mała Jadwinia otrzymała po swoim ojcu w wieku zaledwie 10 lat. Aby jednak nie wprowadzać w tym artykule o treści religijnej wątpliwości natury gender, będziemy się posługiwać formą popularną. Królowa Jadwiga i już.
Królowa Jadwiga cytaty i pomówienia
Następny wątek, pełen wątpliwości to autentyczność słów, które przypisywane są królowej. Wprawdzie, na frazę “Królowa Jadwiga cytaty” znajdziemy sporo jej wypowiedzi. Jednak wydaje nam się, że są one tak samo mało realne i pozostaje w sferze marzeń jak tytuł świętej Jadwigi, patronki Polski. Niestety, oficjalnie przez Kościół tytuł ten nie został nigdy nadany. Widać królowa, może być tylko jedna, a skoro na ślubach jasnogórskich miano to otrzymała Maria z Nazaretu, trudno z nią konkurować. Zresztą wątpimy szczerze, że święta Jadwiga miałaby takie aspiracje. Swoją posługę dla narodu wykonywała sumiennie i z całym zaangażowaniem. Natomiast ze świecą szukać pamiętników królowej, które w wersji papierowej dotrwałyby do naszych czasów. Znajdziemy za to wiele jej dzieł w postaci klasztorów, szpitali, czy wreszcie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ale dla nas, najciekawsze wydaje się zupełnie inne osiągnięcie królowej Jadwigi – tłumaczenie Biblii na język polski…
Krzyżacy, królowa Jadwiga i papież
Kroniki zachowały jedynie teksty dyplomatyczne, które pokazują, że Jadwiga za wszelką cenę starała się zachować pokój. Pomimo, że Krzyżacy zagrażali nie tylko państwu polskiemu, grabiąc i niszcząc przygraniczne wsie, ale również jej pozycji królowej. Zachowały się listy pisane do papieża, w których rycerze krzyża podważają ważność związku małżeńskiego królowej i oskarżają ją o bigamię. Także w kronikach Jana Długosza pojawiają się wątpliwości dotyczące pożycia królowej. A jednak to właśnie tak miała rzec Królowa Jadwiga (cytaty oczywiście niepotwierdzone): “Póki ja żyję, póty wielkiej wojny Królestwa Polskiego z państwem zakonnym nie będzie. Ale potem wszystko jest możliwe…” Ale, czy możliwe, że od Krzyżaków Jadwiga zdobyła Biblię w tłumaczeniu na język niemiecki?
Pierwsza Biblia w języku polskim?
Tak, to chyba najmniej znane z najcenniejszych dzieł w dorobu świętej Jadwigi. Więcej o tym, w jaki sposób królowa zdołała tego dokonać wbrew oficjalnym trendom w Kościele przeczytasz na blogu DAYENU. O, tu: Psałterz floriański i tłumaczenia Biblii na język polski. Bynajmniej, nie dlatego została świętą! Zamiast jej słów zachęty: “Czytajcie Pismo Święte!” albo jak święty Hieronim “Nieznajomość Biblii to nieznajomość Chrystusa!” zachował się inny cytat. I nawet nie możemy go zaliczyć do kategorii Królowa Jadwiga cytaty, bo te słowa skierował do niej Jezus, wiszący na krzyżu. “Jadwigo, patrz i czyń co widzisz!” Kluczem do zrozumienia Jadwigi i tego, skąd ta młoda, wątła dziewczyna czerpała siły, jest bowiem kontemplacja.
Jezus Chrystus, Baranek i Apokalipsa
Nie wiemy, czy święta Jadwiga znała cytat Hieronima, ani, czy wizja krzyża faktycznie się wydarzyła. Ale wiemy, że Jadwiga znała Biblię i z niej czerpała inspirację. Za sprawą Jadwigi katedra na Wawelu zyskała aż dwie nowe kaplice wraz z odpowiednim wyposażeniem. Do naszych czasów zachował się zdobiony, według tradycji przez samą świętą Jadwigę, racjonał, a więc zakładany na ornat szal. Na złotym tle pośród kręgów stoi Baranek w chwale. Oczywiście to wizerunek z Księgi Apokalipsy, gdzie Baranek zabity “godzin jest wziąć potęgę i bogactwo, i mądrość, i moc, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo”. Jakby dla przeciwwagi na szarfie racjonału pojawią się słowa skierowane do biskupów, którzy ten racjonał będą nosić. Już nie chwała, moc i błogosławieństwo, ale służba. A dokładnie DOCTRINA (nauka), VERITAS (prawda), TEMPERANTIA (umiarkowanie), PRUDENTIA (roztropność) i SIMPLICITAS (prostota). Nie wiem, czy wszyscy krakowscy biskupi noszący tę szatę liturgiczną zachowują roztropność i umiarkowanie… Ale z pewnością Jadwiga nie była pozbawiona tych cnót.
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy.