WIELKI POST symbole
Wielki Post – symbole, kolory i pomysły na to, jak dobrze pościć! Wprawdzie, większość z nas codziennie zamieszcza różne posty na fejsie, ale czy wiecie, jak przeżyć Wielki Post? Oto post o poście dla tych, których przypadkiem ominęła wielkopostna katecheza na lekcji religii.
Co to Wielki Post? W wielkim skrócie dla tych, których jakimś cudem ominęła wielkopostna katecheza, Wielki Post to okres pokuty. Po co pokutujemy? Żeby oczyścić swoje ciało, umysł i duszę i możliwie jak najlepiej przygotować się do najważniejszego święta Chrześcijan: wielkiej nocy. Podobnie jak Chrystus, który spędził na pustyni 40 dni, każdy Chrześcijanin powinien co roku taki czas przeznaczyć na swoją prywatną pustynię. Naturalnie, nie chodzi tu zaraz o izolację, ale o stworzenie warunków, dzięki którym będziemy bardziej podatni na Boga i Jego Słowo. Następnie, naładowani Jego obecnością, powinniśmy otworzyć się także na innych, potrzebujących i biednych, choćby poprzez jałmużnę. Kulminacyjnym punktem okresu Wielkiego Postu jest Triduum Paschalne. Te trzy dni, będące pamiątką Ostatniej Wieczerzy, śmierci Chrystusa i nocy Jego zmartwychwstania to wielkie święto Kościoła. Ale po kolei…
Wielki Post symbole
Na początku powiedzieliśmy sobie, że symbolem Wielkiego Postu jest pustynia i będziemy się tej symboliki trzymać. Choćby dlatego, że rozpoczynająca Wielki Post Środa Popielcowa też ma wizualnie coś z piaskiem wspólnego. Mianowicie proch, lub dokładnie popiół, symbol przemijalności. Dlatego ksiądz wypowiada w czasie liturgii słowa: “Prochem jesteś i w proch się obrócisz!” Z czego to cytat? Oczywiście z Biblii, a dokładnie z Księgi Rodzaju. Te słowa wyroku śmierci wraz z popełnieniem grzechu pierworodnego zaciągnęli na siebie pierwsi rodzice: Adam i Ewa. One też mają przypomnieć nam o naszym grzechu i zbliżającej się śmierci. Aczkolwiek te czterdzieści dni pokuty ma nas prowadzić z ogrodu Eden i widma śmierci do ogrodu rajskiego i nowego życia. Dobra Nowina jest taka, że bramy raju zostały otwarte i dzięki chwalebnej śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa otrzymujemy życie bez końca.
Przy okazji, pojawiły nam się tu kolejne symbole Wielkiego Postu: liczba czterdzieści i otwarta Biblia. Ale najczęściej Wielki Post symbole czerpie z męki Pańskiej, czyli krzyż, korona cierniowa, gwoździe. W wielu krajach pobożni Chrześcijanie tworzą w domach dekoracje, które mają przypominać nam w codziennym życiu, że trwa czas pokuty. W Kościołach Katolickich organizowane są nabożeństwa: Droga krzyżowa oraz Gorzkie Żale. Jest to też szczególnie dobry czas, aby wziąć udział w rekolekcjach. Mogą to być rekolekcje indywidualne, kilkudniowe katechezy organizowane w parafiach czy rekolekcje online. Ważne, żeby zrobić sobie we wnętrzu konkretny remont.
Kolory szat w Wielkim Poście
Jeśli trafiłeś tu tylko dlatego, że była katecheza i ksiądz zadał na zadanie domowe kolory szat liturgicznych, to w sumie i tak dobrze trafiłeś. Choć temat o Wielkim Poście obejmuje jedynie kolor szat w Wielkim Poście. A jest nim… chwila napięcia… kolor fioletowy. Dlaczego fiolet? To wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Współcześnie kolor fioletowy kojarzy nam się z żałobą, skruchą i pokutą. Szata purpurowa to także symbol cierpień Chrystusa i Jego pokory. Ale w średniowieczu ten trudny do uzyskania kolor był związany z wiedzą tajemną, astrologią, magią. Chrześcijaństwo uznało jednak, że łącząc w sobie kolor nieba i kolor krwi, fiolet doskonale wyraża głębię i duchowość Wielkiego Postu. Fioletowe są nie tylko szaty liturgiczne kapłana, ale też cały wystrój świątyni.
I mały bonus! Jest jedna niedziela Wielkiego Postu, na której zamiast fioletowych ornatów, zobaczymy, że ksiądz ubrał na siebie różowy ornat. Oczywiście chodzi o liturgiczny półmetek, który zwiastuje nam, że Triduum Paschalne już bliżej niż dalej. Ta radość IV niedzieli Wielkiego Postu wyraża właśnie znakomity w pozytywne uczucia kolor różowy. Lub jak twierdzą niektórzy – sprany fiolet. Dawno temu, zamiast posępnych pieśni wielkopostnych śpiewano antyfonę “Wesel się, Jeruzalem!” Dokładnie od tych słów w języku łacińskim Laetare, Ierusalem… pochodzi nazwa niedzieli radości: niedziela laetare. Istotnie, żeby być jeszcze bardziej szczegółowym, gdy w Wielkim Poście wypada święto, ksiądz ubiera ornat biały…
Ale ale, miał być Wielki Post symbole, a my znów o kolorach, ornatach i łacinie. Zapraszamy Was do komentowania, jakie u Was są zwyczaje w okresie Wielkiego Postu i z jakimi symbolami się Wam kojarzy! Bo na przykład nam w DAYENU Wielki Post najbardziej kojarzy się z… nardem! Olejek nardowy wylany na Chrystusa tuż przed Jego męką to piękny i intensywny zapach, który powinien roznosić się przez cały Wielki Post! I to jest symbol, który obok krzyża i popiołu powinien pojawić się w domach i świątyniach w czasie Wielkiego Postu. Religijne olejki naturalne znajdziesz w sklepie Dayenu.
Przeczytaj również: Biblijne SPA, czyli nieco inny Wielki Post
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy.