Czas na modlitwę – jak go znaleźć?
/
/
Czas na modlitwę – jak go znaleźć?
czas na modlitwę

Czas na modlitwę – jak go znaleźć?

Czas na modlitwę to pojęcie względne, bo jeśli rację miał Albert Einstein, sam czas jest pojęciem względnym. Ale poważnie, ile czasu powinniśmy się modlić i jak go znaleźć, gdy grafik tak napięty?

Jedni mówią czas to pieniądz, inni, że czas to pojęcie względne. A Chrześcijanie od początku swego istnienia zastanawiają się, jaki jest optymalny czas na modlitwę. I oczywiście, jak go znaleźć pośród obowiązków całego dnia…

Czas na modlitwę? W każdym czasie!

Najbliżej prawdy, ale i samej Prawdy w osobie Jezusa Chrystusa byli Apostołowie, którzy również zadawali Mistrzowie to pytanie. Jak się modlić? Dostali wtedy bardzo prostą modlitwę znaną obecnie jak “Ojcze nasz!” A także parę innych wskazówek na temat wiary, modlitwy i drogi duchowego rozwoju. Natomiast na kartach Ewangelii nie pada nigdzie pytanie o to, jak długo się modlić. Co ciekawe, takie pytanie o czas musiało się jednak pojawić, bo otrzymujemy na nie odpowiedź! Jezus radzi swoim uczniom: “Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie” [Łk 21,36]. Ten czas to tu i teraz, a więc zawsze. Stąd też słowo czuwajcie, które możemy przetłumaczyć też jako “bądźcie na straży”. Święty Paweł wyraził to bardzo dosłownie: “Módlcie się nieustannie!” No właśnie. Ale jak to zrobić?

Modlitwa nieustanna – jak się modlić?

Wielu świętych testowało różne metody modlitwy nieustannej. Na przykład, poprzez powtarzanie w głowie krótkich cytatów z Biblii. Nota bene, tak właśnie powstał różaniec, który polega na powtarzaniu fragmentu z Ewangelii Łukasza o zwiastowaniu. Tak też powstała modlitwa Jezusowa, która polega na powtarzaniu słów Bartymeusza z Ewangelii Marka. Ale możecie też wybrać swój fragment, który będziecie przeżuwać jak gumę do żucia przez cały dzień. Słowo, które dla Was jest na ten moment ważne. Można też pójść dalej, jak mnisi średniowiecza, którzy zaczęli te fragmenty Biblii nucić. Wyśpiewana modlitwa trwa zawsze te parę chwil dłużej. A poza tym, tak jak upierdliwa melodyjka z reklamy, może Was dołapać w najmniej oczekiwanym momencie. Niech tak właśnie znajduje Was Słowo: w porę i nie w porę!

Złote paginatory biblia kobiety

Złote paginatory pasują na każdą Biblię! Dodaj swojej Biblii nowego blasku! Projekt paginatorów DAYENU design

Stały czas na modlitwę

Zapewne część z nas ma niezbyt przyjemne skojarzenia z terminem dyscyplina, ale odrobina samo zaparcia jest tu konieczna. Musimy wyznaczyć sobie stały czas na modlitwę. To zresztą kolejna mądrość Kościoła, który od samego początku radził wyznaczać stałe pory dnia i nocy na strawę dla duszy. Można modlić się 5 razy dziennie, bez względu na to, czy zrobimy wspólnie z ludem Bożym w liturgii godzin czy w jakimś kluczu indywidualnym.

A jeśli chodzi o brak czasu, który może tu rywalizować z najbardziej pobożnymi działaniami… Cóż… Kojarzycie Ewangelię? Te wszystkie opisu, w których Jezus pielgrzymował pieszo po całej Ziemi Świętej, od wioski do wioski. A później w tych wioskach od świtu do zmierzchu nauczał i uzdrawiał. Dodatkowo, w tak zwanym międzyczasie szkolił Apostołów, przemawiał do tłumów, rozmnażał chleb dla tysięcy osób i wskrzeszał kolegów. Kiedy On znajdował czas na modlitwę? Jakoś sobie radził. Kilka razy Ewangeliści wspominają, że budził się jeszcze przed świtem (!), czyli o której? O północy? O trzeciej? Albo po całym dniu pracy odprawiał Apostołów i wracał do nich dopiero nad ranem, o trzeciej czy czwartej w nocy. To się właśnie nazywa znajdować czas i nastawać w każdym czasie.

Gdy modlitwa się dłuży…

Jest jeszcze inny problem… Czas na modlitwę możemy przesuwać i skracać, bo sama modlitwa może nam wydawać trudna, nieprzyjemna, po prostu nudna. Znacie ten stan, gdy wszystkie odcinki serialu na Netflixie wchodzą w jedną noc i zastanawiacie się nad ranem: “Ale jak to?” Czy mieliście tak kiedyś z modlitwą? Częściej spotykamy się z sytuacją, gdy chcemy modlić się całą noc i po dłuższym czasie spoglądamy na zegarek, a tu minęło 5 minut. Co zrobić, żeby nasza modlitwa była tak wciągająca jak film sensacyjny z efektami specjalnymi, które nie pozwalają nam zmrużyć oka? Paradoksalnie, musimy przeczekać czas ciszy, czas, który wydaje nam się zazwyczaj nudny. Uwierzcie, to cisza przed burzą.

Jak przełamać znużenie na modlitwie?

Kiedy czas na modlitwę wydaje Wam się zbyt długi albo nie możecie się do modlitwy przekonać, by zacząć, poszukajcie sposobu. I bądźcie w tym kreatywni! Możecie modlić się wszystkimi zmysłami, poprzez śpiew, muzykę, taniec, ale też obraz, rysunek i Bible Journaling. Jednym pomoże urządzenie własnego kącika do medytacji, którego aura będzie sprzyjać wyciszeniu. Dla innych może okazać się przydatny różaniec. Wolisz Biblię w wersji cyfrowej czy wielką, ciężką księga w dizajnerskiej oprawie? Modlitwa to czas święty. Zawalcz o niego!

różaniec na biurko

Różaniec na biurko DAYENU design to świetny przykład na to jak może wyglądać współczesny design religijny i nowoczesne dewocjonalia! Bo artykuły religijne też mogą trendy i pasować do wnętrz katolickich domów!

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

WITAMY NA STRONIE SKLEPU z najfajniejszymi
gadżetami chrześcijańskimi na świecie!

Zanim zaczniesz się cieszyć szałem zakupów i designem nie z tej ziemi, chcemy Cię poinformować, że w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określanych jako „RODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”), wprowadziliśmy zmiany w naszym Regulaminie i Polityce Prywatności. Jeśli chcesz się z nim zapoznać, możliwe jest to TUTAJ.