Różaniec i tajemnice
/
/
Różaniec i tajemnice
TAJEMNICE RÓŻAŃCA

Różaniec i tajemnice

Różaniec i tajemnice można rozumieć na dwa sposoby. Dla jednych to tajemnice różańca: chwalebne, bolesne, radosne i tajemnice światła. Ale słowo tajemnice oznacza również sekrety, a tych historia różańca kryje całkiem sporo. Zobaczcie sami!

Różaniec i tajemnice!

Brzmi jak kryminał. Ale tajemnice różańca nie ograniczają się tylko do części chwalebnych, bolesnych czy radosnych. Różaniec, zwłaszcza dla protestantów lub lekko praktykujących katolików, może okazać się pełen niespodzianek. Po pierwsze – skąd różaniec? Nie jest tajemnicą, że różaniec nie pojawia się w Biblii. Ale w Piśmie Świętym natrafimy na sporo fragmentów o modlitwie nieustannej: “Nieustannie się módlcie!” Jak temu sprostać? Starożytni Żydzi modlili się kilka razy dziennie powtarzając zazwyczaj fragmenty psalmów. Chrześcijanie nie przerwali tej tradycji, ale dodali to tych modlitw biblijnych także fragmenty Ewangelii. Starali się je powtarzać, tak aby nie tylko je zapamiętać, ale zacząć nimi żyć. Jednym z takich ulubionych wersetów było zdanie, które niewidomy Bartymeusz wypowiedział do Chrystusa. “Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną grzesznym”. To właśnie zdanie stało się podstawą “Modlitwy Jezusowej”, którą Kościół Wschodni praktykuje na dziś. Aby ułatwić sobie liczenie i zmotywować się do kolejnych powtórzeń, pobożni mnisi zaczęli wiązać supełki i tworzyć sznury modlitewne. Z czasem, a mówimy o 2000 lat tradycji, sznury modlitewne i sama modlitwa ewoluowały – właśnie w stronę różańca.

Co to jest różaniec?

Różaniec to modlitwa medytacyjna, która podobnie jak było to w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, opiera się na powtarzaniu biblijnych wersów. W Kościele Katolickim najbardziej popularne jest Pozdrowienie Anielskie, czyli fragment Ewangelii Świętego Łukasza Łk1,28, który rozpoczyna życie Jezusa Chrystusa. Uwspółcześniona Biblia Gdańska tłumaczy to w ten sposób: “Witaj, obdarowana łaską, Pan jest z tobą. Błogosławiona jesteś między kobietami.” Choć oczywiście obowiązuje tłumaczenie bliższe raczej Biblii Wujka. “Zdrowaś Mario, łaski pełna, Pan z tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami” i błogosławiony owoc żywota twojego Jezus. Ten fragment Pisma Świętego jest podstawą całego różańca, który powtarza się po kilkadziesiąt razy. Ot, cała tajemnica. Pozostaje jednak pytanie, jak odmawiać różaniec? Możemy zdradzić Wam tą tajemnicę.

Jak odmawiać różaniec?

Jedną tajemnicą różańca jest to, że nie powtarzamy kolejnych “Zdrowasiek” dla samego powtarzania. Nie musimy skupiać się na tych słowach. Chodzi raczej o wyciszenie myśli, skupienie się na monotonnej czynności, by móc rozważać tajemnice wiary.

A jak odmawiać różaniec? Technicznie, wystarczy wypowiedzieć modlitwy w określonej kolejności. W skrócie 10 razy “Zdrowaś Mario” i 1 raz “Ojcze nasz”. 5 takich “dziesiątek tworzy różaniec. Oto pełna rozpiska dla wszystkich, których ciekawi jak odmawiać różaniec:

  1. ZNAK KRZYŻA.
  2. WIERZĘ W BOGA.
  3. OJCZE NASZ.
  4. TRZY RAZY ZDROWAŚ MARYJO.
  5. CHWAŁA OJCU.
  6. Wypowiadamy po kolei 5 tajemnic różańca, na każdą z nich składa się 1 raz “Ojcze nasz”, 10 razy ” Zdrowaś Maryjo”, 1 raz “Chwała Ojcu”.
  7. ZNAK KRZYŻA.

Tajemnice różańca

Tajemnice różańca to najtrudniejsza część modlitwy różańcowej, ponieważ trzeba ich się po prostu nauczyć na pamięć. Oczywiście, zawsze można też korzystać z pomocy naukowej. Specjalnie dla fanów DAYENU przygotowaliśmy ściągę z różańcem i tajemnicami. Jeśli chcecie mieć wszystkie tajemnice różańca w jednym miejscu i wiedzieć zawsze, jak odmawiać różaniec, oto ona. Możecie pobrać i przekazać znajomym! Owocnej modlitwy!

Jak odmawiać różaniec instrukcja tajemnice różańca

Jak odmawiać różaniec? Mamy dla Was instrukcję modlitwy różańcowej do pobrania za darmo! Ściąga z tajemnicami różańca gratis! DAYENU DESIGN najlepszy sklep z dewocjonaliami!

 

MIESIĄC RÓŻAŃCOWY

Skoro już tyle piszemy o różańcu i jego tajemnicach, to nie sposób pominąć miesiąca różańcowego. Jest to czas, kiedy Kościół szczególnie zachęca do modlitwy różańcowej, dobrze więc wiedzieć, jak odmawiać różaniec i jakie ma tajemnice. A jaki miesiąc jest miesiącem różańcowym? Oczywiście październik! Warto zaopatrzyć się na ten czas w nowy różaniec! Nie musi to być tradycyjny różaniec z 50 koralikami. Wystarczy mniejszy, dyskretny, jak różaniec na rękę. Są też dostępne malutkie różańce na palec w formie pierścienia lub sygnetu.

W sklepie z dewocjonaliami DAYENU znajdziesz szeroki wybór różańców. Różance z naturalnymi kamieniami, różańce inspirowane Pismem Świętym. Są też różańce na rękę, a nawet różańce kolorowe, idealne jako prezent na Pierwszą Komunię. Sprawdź różance i inne nowoczesne dewocjonalia w sklepie DAYENU DESIGN

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

WITAMY NA STRONIE SKLEPU z najfajniejszymi
gadżetami chrześcijańskimi na świecie!

Zanim zaczniesz się cieszyć szałem zakupów i designem nie z tej ziemi, chcemy Cię poinformować, że w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określanych jako „RODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”), wprowadziliśmy zmiany w naszym Regulaminie i Polityce Prywatności. Jeśli chcesz się z nim zapoznać, możliwe jest to TUTAJ.