PAULINA JARICOT cytaty przed beatyfikacją
Paulina Jaricot cytaty ma nie tylko o cierpieniu, smutku i różańcu. Ta francuska tercjarka, której beatyfikacja już maju, wyprzedziła swoją epokę. A cytaty z jej biografii zdobią religijne memy DAYENU! Zobaczcie sami!
Kochamy takie życiorysy! Biografię Pauline Jaricot powinno się reklamować hasłem: ze świata mody wprost do Watykanu! Ukradli jej pomysł, nazwisko, pieniądze – teraz wynoszą ją na ołtarze! Chociaż może po kolei! Jak to się stało, że młoda dziewczyna, córka bogatego fabrykanta jedwabiu wpłynęła na organizację Stolicy Apostolskiej? Najzwyczajniej w świecie! Od modlitwy!
Paulina Jaricot biografia
Daty urodzenia i najważniejsze fakty życiorysu tej przyszłej błogosławionej możecie sobie pobrać z Wikipedii. Natomiast my chcielibyśmy, aby biografia Pauline Jaricot była nieco bardziej soczysta. Musicie ją sobie wyobrazić w tych wszystkich cudnych jedwabistych sukniach! Uwielbiała się stroić i jak przystało na nastolatkę, kochała komplementy, wzbudzanie w otoczeniu podziwu i oczywiście kochała siebie. Choć sama o sobie po latach pisała: “Byłam zarozumiała, arogancka i pyskata!” Jednak dość szybko po swoim nawróceniu znalazła sposób, by to zmienić. Zagryzała wargi, wkładała sobie pięść do ust lub cokolwiek innego było pod ręką, byle tylko milczeć. A jej silny charakter ujawnił się wreszcie zadziwiająco pożytecznie w niezwykłym talencie do przedsiębiorczości. Zaczynając od fabryk jedwabiu swojego ojca, zaczęła tworzyć małe grupy dziesięciu wolontariuszy, których zadaniem było zbieranie funduszy na misje. Te dziesiątki aktywistów łączyły się w setki, a setki w tysiące. Tak właśnie powstała prawdziwa misyjna armia: Stowarzyszenie Krzewienia Wiary!
Papieskie Dzieła Misyjne
Pauline Marie Jaricot założyła to genialną w swej prostocie organizację w Lyonie pod nazwą Stowarzyszenie Rozkrzewiania Wiary. Pomysł rozrastał się błyskawicznie, zdobywając tak wielką popularność, że wkrótce zainteresował się nim pewien biskup i postanowił… założyć bliźniaczą organizację, przypisując sobie wszelkie zasługi. Pauline przez krótki czas mogła cieszyć się swoim dziełem, a wkrótce po uzyskaniu papieskich przywilejów, stowarzyszenie lyońskie zostało całkowicie przeniesione i wchłonięte przez Watykan. To właśnie tam funkcjonuje do dziś jako Papieskie Dzieła Misyjne. A biedna Pauline… nie, jeszcze nie umarła, nie rozpaczała, nie próbowała się sądzić. Przyszedł jej do głowy kolejny niewybredny pomysł.
Żywy Różaniec
Paulina Jaricot żyła w świecie modlitwy, ale rozumiała, że przy natłoku obowiązków, odmówienie całego różańca dla zwykłych ludzi może być dość kłopotliwe. Wtedy, przyszedł jej do głowy prosty i w swej prostocie doskonały pomysł! Skoro tak trudno zebrać 15 osób, by odmawiały cały różaniec, to dlaczego nie podzielić jednego różańca na 15 osób? W ten sposób każda z osób odmawia tylko jedną dziesiątkę dziennie, a razem motywują się i wspólnie odmawiają cały różaniec. Na tym właśnie polegała idea Żywego Różańca, z którą Pauline Jaricot zaczęła pielgrzymować po całym kraju. Koła Żywego Różańca rozprzestrzeniły się błyskawicznie i funkcjonują do dziś na całym świecie. Wydaje się, że sama Pauline nie uważała, by dokonała czegoś wielkiego. “Ja tylko zapalam zapałkę, która rozpala wielki ogień” – mówiła.
Wielki ogień
Niestety, końcówka życia Pauline Jaricot to ponura rzeczywistość daleka od epoki jedwabistych sukien i fantazji młodości. Oszukana po raz kolejny i ograbiona z majątku przez zarządcę fabryki, którą przejęła ojcu, Pauline żyje w ubóstwie. Umiera schorowana i samotna na pożyczonym sienniku 9 stycznia 1862. Koniec historii? Nie! Bo zdarzył się cud! Dokładnie w 150. rocznicę rodzin Pauline Jaricot, naturalnie, w jej ukochanym Lyonie. Ótóż, znajdująca się w stanie wegetatywnym dziewczynka, której rodzice modlili się za wstawiennictwem Pauline, wybudziła się ze śpiączki! Mało tego, w pełni wróciła do sił i normalnego życia. Oczywiście Kościół uznał to za cud potrzebny do beatyfikacji i tak oto w maju zyskamy nową błogosławioną!
Beatyfikacja Pauliny Jaricot
Beatyfikacja Pauline Jaricot odbędzie się już w maju. Dokładnie 22 maja 2022 r w Lyonie, który tak bardzo kochała. Mszy Świętej beatyfikacyjnej przewodniczyć będzie nasz ulubiony Filipińczyk – kardynał Antonio Tagle. Na marginesie tylko dodamy, że to podobno jedyny kardynał, który potrafił rozśmieszyć papieża Benedykta XVI i… zupełny zbieg okoliczności: przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych.
Na koniec spieszymy donieść, że nasz sklep z dewocjonaliami DAYENU na pewno przygotuje coś na taką okazję. Prawdopodobnie, będzie to różaniec, który Paulina Jaricot tak bardzo kochała (o tajemnicach różańca możesz poczytać na naszym blogu). Chociaż najważniejsze nie jest to, by mieć różańce i gadżety religijne, ale by się na nich modlić! Stylową biżuterię religijną znajdziesz u nas.
Przeczytaj też: Św. Teresa z Avila – cytaty pysatej Świętej
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy.