Czytanie na ślub
Czytanie na ślub większości kojarzy się z hymnem świętego Pawła. Nic bardziej mylnego! Biblia otwiera przed nami całą gamę czytań ślubnych. Które wybrać?
Gdy ślub kościelny zbliża się wielkimi krokami, pozostaje także ustalić czytanie na ślub. Standardowo, młodzi wybierają Hymn o miłości świętego Pawła. Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest, miłość nie zazdrości – ten utwór zdecydowanie wygrywa czytania ślubne. Na drugim miejscu w rankingu tekstów o miłości jest fragment z Pieśni nad Pieśniami. I oczywiście najbardziej popularna w tym dniu Ewangelia… Wesele w Kanie w Galilejskiej, czyli tekst, który ma niejako usprawiedliwiać pijaństwo, które tuż po zakończeniu ceremonii w kościele się zacznie. Czy są jakieś inne możliwości wyboru? Są! Sprawdźcie, jakie czytanie na ślub warto wybrać!
Miłość cierpliwa jest…
Gdybym mówił językami ludzi i aniołów… – prawda, że zaczyna się pięknie? A później: “Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą.” I tak dalej. Mamy czasem wrażenie, że to czytanie na ślub sprawdza cierpliwość księdza, który słyszy je pewnie po raz setny… w tym sezonie ślubnym! Zaiste, hymn o miłości świętego Pawła to zacny utwór, perła poezji romantycznej i kodeks chrześcijańskiej miłości. W oparciu o ten hymn pisano książki, toczono bitwy i komponowano hity muzyki kościelnej. Co więcej, na bazie tego hymnu powstała ostatnia i najbardziej aktualna w temacie małżeństwa encyklika papieża Franciszka “Amoris Laetitia”. Przy okazji, bardzo polecamy zapoznać się z jej treścią jeszcze przed ślubem. Encyklikę można pobrać za darmo ze strony Watykanu: Amoris Laetita (Radość Miłość) cały tekst po polsku.
Nie zmienia to oczywiście faktu, że nadal będziemy Was zniechęcać do wyboru Hymnu o miłości na czytanie ślubne. Ewentualnie, radzimy sprawdzić szerszy kontekst Listu do Koryntian, w którym ten hymn świętego Pawła się znalazł. Nie ma tam raczej nic o mężu i żonie, nie licząc wpadki jednego z Koryntian, który przespał się z własną macochą. Po wyliczeniu grzechów i ostrym napomnieniu wiernych, święty Paweł przechodzi do tłumaczenia tego, czym jest Kościół. Pisze o modlitwie, jedności i potrzebie służby Kościołowi. Wymienia charyzmaty, czyli szczególne dary łaski, które wierni otrzymują od Ducha Świętego dla budowania Kościoła. Jednak wszystkie te dary – dar prorokowania, dar języków, dar uzdrawiania – powinny opierać się na miłości. Stąd w połowie długiego na 3 rozdziały kazania o charyzmatach pojawia się nagle ten hymn.
Podsumowując… Jeśli czujecie się blisko związani ze służbą charyzmatyczną i chcecie wspólnie iść przez życie pracując dla Kościoła, ten Hymn świętego Pawła to dobry wybór. W przeciwnym razie, będzie to pobożna litania z mocnym nacechowaniem romantycznym, ale pozbawiona głębszego sensu.
Pieśń nad Pieśniami ŚLUB!
Najsłynniejszy biblijny erotyk, Pieśń nad Pieśniami to kolejny faworyt rankingu czytań ślubnych. Historia zakochanych, którzy spędzają wspólny czas na igraszkach w winnicy i wreszcie wieńczą swój związek ślubem, wydaje się wprost idealna na kościelną ambonę. “Niech mnie ucałuje pocałunkami swych ust!” – krzyczy rozpalona Oblubienica. Prawdopodobnie, zbliżony poziom hormonów buzuje również w parze narzeczonych w dniu ślubu. Ale Pieśń nad Pieśniami to kolejny utwór, który warto przeczytać w całości. Szczególnie, że to tylko kilka stron, więc dacie radę. A prócz seksualnych i sensualnych opisów, znajdziecie tam także mniej przyjemny fragment o umieraniu. “Bo jak śmierć potężna jest miłość!”
Kursy przedmałżeńskie czasami zbyt wąsko traktują pojęcie ślubu jako sakramentu. A przecież musicie wiedzieć, że przystępując do ołtarza Pańskiego, ofiarujecie siebie i swoją miłość na całopalenie. Nie chodzi o to, że małżeństwo to taka ciężka praca, koniec wolności i użeranie się ze sobą do grobowej deski. Nie. Małżeństwo jest piękną drogą, na której po prostu szybciej będziecie mogli zauważyć własny egoizm i szybciej się go pozbyć. Z miłości do drugiej osoby wypalacie w sobie wady “starego człowieka”. Spalacie się dla innych. To jest właśnie “żar miłości”, “żar ognia”, “płomień Pański”. Czy tak odczytujecie słowa Pieśni nad Pieśniami?
Czytanie na ślub – które wybrać?
W lekcjonarzu znajdziemy całą listę czytań ślubnych, z których możecie wybrać Wasze ulubione. Znów, jeśli nie jesteście specjalnie z Biblią zaprzyjaźnieni, warto sięgnąć po nią, by zobaczyć szerszy kontekst tekstu. Zakładamy oczywiście, że skoro decydujecie się na ślub kościelny to jesteście osobami wierzącymi. A przynajmniej, wierzycie w moc sakramentu, który ma Wam pomagać w pielęgnowaniu miłości i w zbudowaniu domu. Bo słowa, które w tym dniu zostaną w czasie liturgii wypowiedziane, będą wyznaczać Waszą drogę.
Które czytanie na ślub wybrać? Jako pierwsze czytanie lekcjonarz poleca nam 8 tekstów. Mamy więc do wyboru czytanie z Księgi Rodzaju, opis stworzenia mężczyzny i kobiety (Rdz 1, 26-28) oraz drugi opis stworzenia Ewy (Rdz 2, 18-24). Pierwszy, zawiera nakaz “Bądźcie płodni i rozmnażajcie się!” Natomiast drugi – słynny biblijny cytat “Nie jest dobrze, by mężczyzna był sam”. Czy odnajdujecie się w tych tekstach?
Kolejne trzy teksty do wyboru to krótkie epizody z życia biblijnych małżeństw. Mamy tu historię Izaaka, który spotkał Rebekę i pokochał ją od pierwszego wejrzenia (Rdz 24, 48-51. 58-67). Albo małżeństwo Tobiasza w dwóch odsłonach – uroczystość zaślubin (Tb 7, 6-14) lub noc poślubna (Tb 8, 4b-8). Nie musimy chyba dodawać, że noc poślubna jest zdecydowanie bardziej popularna. Aczkolwiek zawiodą się Ci, którzy spodziewają się tu gorących opisów namiętności. Ponieważ Sara cierpiała na taką przypadłość, że każda jej noc poślubna kończyła się uśmierceniem kawalera, Tobiasz modli się o przeżycie: “Nie dla rozpusty biorą tę siostrę moją za żonę, ale dla prawdziwego związku! Okaż mi i jej swoje miłosierdzie i pozwól nam razem dożyć starości!”
Bo jak śmierć potężna jest miłość…
Ze śmiercią jest też związany kolejny, opisany już wyżej fragment z Pieśni nad Pieśniami (Pnp 2, 8-10, 8,6-7a).
Połóż mię jak pieczęć na twoim sercu,
jak pieczęć na twoim ramieniu,
bo jak śmierć potężna jest miłość,
a zazdrość jej nieprzejednana jak Szeol,
żar jej to żar ognia,
płomień Pański.
W pierwszym czytaniu może też pojawić się fragment z Księgi Syracha o Dobrej Żonie (Syr 26, 1-4). (Choć, Ci którzy znają teksty Syracha o kobietach, związkach i dzieciach pewnie ten fragment sobie odpuszczą.) Do wyboru jest także czytanie z Księgi Proroka Jeremiasza (Jr 31, 31-34) o przymierzu. Jeremiasz jak wiadomo z Biblii, żony nie miał, a samo proroctwo jest o przyjściu Mesjasza, więc jako czytanie na ślub ze ślubem za wiele wspólnego nie ma. Może jednak ta Boża obietnica właśnie Wam wyda się odpowiednia do odczytania w kościele.
Hymn świętego Pawła, czyli drugie czytanie na ślub
Po psalmie pora na drugie czytanie na ślub. I tu dominują listy świętego Pawła. Mamy więc fragment z Listu do Rzymian (Rz 8, 31-39), w którym pojawia się ucisk, utrapienie i prześladowanie oraz Rz 12, 1-2. 9-18 o ofierze całopalnej. Dalej, z Listu do Koryntian (1 Kor 6, 13-20) wzmianka o tym, że nasze ciała nie są dla rozpusty. Oraz krótkie czytanie z Listu do Efezjan (Ef 5, 21-33) o tym, że miłość małżeńska ma być naśladowaniem Chrystusa. Mamy też list do Kolosan (Kol 3, 12-17) o miłości, która jest spoiwem doskonałości. I oczywiście nieśmiertelny Hymn o miłości świętego Pawła.
Na drugie czytanie na ślub Kościół proponuje nam też List świętego Piotra, który jak wiemy żonę posiadał (1P 3,1-9). A także dwa listy o miłości, które święty Jan napisał gdy miał jakieś sto lat: 1J 3,18-24 oraz 1J 4,7-12. Słowo miłość odmienia się tu przez wszystkie przypadki i osoby. Bo skoro Bóg jest miłością, to wszystko co z Boga – jest miłością.
Ewangelia na ślub kościelny
Bez względu na to, czy macie już swojego pewniaka, warto przeczytać propozycje lekcjonarza, bo to sporo mówi nam o powołaniu do małżeństwa. Propozycji na ślubną Ewangelię jest kilka. Mamy osiem błogosławieństw (Mt 5, 1-12), dość miło, choć trudno mogą brzmieć słowa “cieszcie się, gdy ludzie Was prześladują”. Dalej, jeszcze ostrzej – sól ziemi (Mt 5, 13-16), która jeśli utraci smak nadaje się tylko na podeptanie, a także dom na skale (Mt 7,21-25), który bez Chrystusa runie. Jest też Ewangelia o nierozerwalności małżeństwa, w wersjach Mt 19,3-6 lub Mk 10, 6-9. Dalej, wielkie przykazanie miłości – Mt 22, 35-40 oraz przykazania miłości i jedności w wydaniu świętego Jana: J 15, 12-16, J 15, 9-12 i J 17, 20-26. Wszystkie trzy brzmią pięknie, choć zanim się na nie zdecydujemy, warto nadmienić, że zostały wypowiedziane tuż przed męką Jezusa.
Na koniec, wspomniane wyżej wesele w Kanie Galilejskiej (J 2, 1-11), czyli pierwszy publiczny cud Jezusa z dużą ilością alkoholu w tle. Nam wesele alkoholowe kojarzy się bardziej z weselem w Pieśni nad Pieśniami. Szczęśliwy Pan Młody krzyczy w dniu ślubu do gości: “Pijcie przyjaciele, upajajcie się, najdrożsi!” Nic dodać, nic ująć!
Gody Baranka, czyli chrześcijańskie wesele
Uwaga! Jeżeli bierzemy ślub kościelny w okresie wielkanocnym, sprawa wyborem czytania na ślub może okazać się łatwiejsza. Otóż Kościół sam w tym czasie podaje nam jako obowiązkowe czytanie z Apokalipsy świętego Jana. Jest to fragment o niezwykłym weselu, które przenosi nas w mocno sakralną czasoprzestrzeń. Bo niby jest piękna Małżonka, która się przystroiła na bogato, są goście, jest impreza, słychać krzyki, śpiewy i odgłosy radości. Natomiast Gody Baranka (Ap 19, 1-9) to opis zaślubin Jezusa z Kościołem. Nasz ziemski ślub jest obrazem tego niebiańskiego, w którym nie będzie już śmierci, płaczu, łez, ale wieczne świętowanie! Jak podaje Apokalipsa: “Błogosławieni, którzy są wezwani na ucztę Godów Baranka!” Sprawdźcie więc, czy Wasz ślub nie wypada więc zaraz po Wielkanocy!
Czytanie na ślub – czy może być jeszcze inne czytanie?
Czy może być jeszcze jakieś inne czytanie na ślub w kościele? Oczywiście! Można wybrać czytania, psalm i Ewangelię z dnia. Jeśli moglibyśmy wprowadzić trochę prywaty do tego tekstu, takie rozwiązanie wybraliśmy w DAYENU my sami. Biorąc ślub można bowiem skorzystać z czytań liturgicznych, którymi w danym dniu modli się Kościół powszechny na całym świecie. Naturalnie, lepiej sprawdzić wcześniej jak brzmi takie czytanie z dnia. Chyba, że lubicie niespodzianki. Tak czy owak, może się zdarzyć, że właśnie te teksty będą dla Was najwłaściwsze. Módlcie się nimi i niech towarzyszą Wam przez całe małżeńskie życie.
Artykuły i prezenty na ślub
Chcesz podarować Młodej Parze coś naprawdę wyjątkowego? A może szukasz inspiracji ślubnych? Zobacz pomysłowe prezenty na ślub w sklepie z artykułami religijnymi Dayenu.
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy.