LEDNICA 2023! Mamy plakat!
LEDNICA 2023! Mamy plakat! Skąd? To proste! Sami go robiliśmy! Zobaczcie jak wyglądała w tym roku praca nad plakatem na to niezwykłe wydarzenie, jakim jest LEDNICA!
Tysiące młodych ludzi zgromadzonych ze świecami na polu, gdzie słowiański władca przyjął ongiś chrzest to Lednica! Miejsce to wyznacza konstrukcja żelaznej bramy – ryby – symbolu Chrystusa – Ichtys. Naturalnie, w wielkim skrócie, bo nie sposób wyrazić emocji tego nocnego festiwalu świateł, dźwięków i modlitw. To trzeba przeżyć! Mieliśmy okazję kilka razy uczestniczyć w tym wydarzeniu na polach lednickich. Ba, nawet pomagaliśmy w organizacji, gdy żył jeszcze pomysłodawca Lednicy, ojciec Jan Góra OP. Gdy więc w tym roku organizatorzy ponownie zgłosili się do nas z prośbą o plakat na Lednicę, ucieszyliśmy się co nie miara!
Plakat na LEDNICĘ!
Robimy to! Ale jak? Gdy emocje już opadną, zaczyna się ciężka praca. Dlaczego ciężka? Bo tworząc oprawę wizualną dla tak dużego wydarzenia mamy świadomość, jak wielka to presja. Nie zdołamy zadowolić wszystkich, oczekiwania z roku na rok rosną. Dodatkowo, czas na pracę kurczy się w błyskawicznym tempie. Pozostają też dylematy natury czysto estetycznej: czy dopasować plakat do edycji z lat poprzednich, tak by pasował do serii? Czy może lepiej stworzyć coś całkowicie innego i wyznaczyć nowy kierunek? Przecież dzisiejsza młodzież jest zupełnie inna niż ta 25 lat temu. Zupełnie inne problemy, marzenia i sposób komunikacji. Podjęliśmy więc decyzję: idziemy w szaleństwo!
Jak zrobić plakat? Idź za Barankiem!
Zazwyczaj nie chwalimy się plakatami, które odpadły w procesie twórczym. Po pierwsze dlatego, że mają one charakter szkicowy. Fonty, czyli tak zwane czcionki, odstępy, marginesy, a nawet kompozycja są w fazie roboczej. Więcej tu trzeba sobie wyobrazić i dopowiedzieć, niż uznać za pewnik, gotowy do wrzucenia w social media. Po drugie, te projekty powstają często intuicyjnie, bez szerszych konsultacji z osobami decyzyjnymi. Często dopiero po rozpoczęciu pracy, zaczynamy zastanawiać się nad znaczeniem hasła i sposobami jego interpretacji. W tym roku hasło na Lednicę to “Idź za Barankiem”. Niby wiadomo o co chodzi, ale możliwości przedstawienia Baranka lub rezygnacji z jego wizerunku jest zaiste sporo.
Skoro Baranek, to i Pascha!
Na początku wybraliśmy się w naszym poszukiwaniu twórczym w kierunku bezpiecznej klasyki. Skoro Baranek to i Pascha, gorzkie zioła i hebrajskie manuskrypty. Stonowane kolory, jednolite tło. W ten sposób wybrzmiewa i Baranek, jak i nasza droga za nim, Pascha, czyli przejście. Ale czy dla młodych ludzi taka symbolika będzie zrozumiała? Jeśli nie, fantastyczna okazja, by im ją przybliżyć! Tak przecież swoich podopiecznych edukował chociażby założyciel oazy Franciszek Blachnicki. A sama Pascha stanowiła ważny punkt podczas formacji młodych na tak zwanej oazie. Niestety Lednica to jednodniowe wydarzenie i nie ma na taką edukację czasu. Poza tym plakat na festiwal młodzieży powinien kojarzyć się z radością, zabawą i nowoczesnością. A ten plakat, raczej mroczy i ciemny, do swawoli nie zachęca.
Nowoczesne plakaty religijne
Nowoczesność? Nie ma sprawy! Nie często mamy okazję poszaleć tworząc grafiki komputerowe dla Kościoła Katolickiego. Tym razem, poszliśmy w gry komputerowe. Serio! Zrobiliśmy plakaty utrzymane w klimacie post apokaliptycznego miasta azjatyckiego oraz AI, czyli sztuczna inteligencja. Oczywiście, takie rozwiązania, choć rzucają się w oczy, a plakat przyciągałby ludzi nawet do gablotki parafialnej, są dość ryzykowne. Niestety, umyka nam całkowicie aspekt sakralny Baranka, którym jest Chrystus. Nie możemy sprowadzić Go do postaci w grze czy pluszowego misia. Dlatego i ten plakat na Lednicę poleciał do kosza na śmieci.
Nowoczesne plakaty religijne zawsze wzbudzają kontrowersje. Ale musicie przyznać, że wyglądają ciekawie! Grafik DAYENU design
Oto Baranek Boży
Kolejna bardzo prosta sugestia to skupienie się na słowach, które słyszymy na każdej Mszy Świętej: Oto Baranek Boży! Na tym etapie czuliśmy już mocno, że zatoczyliśmy koło. Od początku nie chcieliśmy robić plakatu z widocznym “Barankiem” i od samego początku był on nieodłącznym elementem plakatu. Co więcej, mieliśmy wrażenie, że Baranek rośnie nam na tym plakacie, staje się coraz bardziej rosły, dostojny i potężny. Tło stało się złote i z lekkim przerażeniem stwierdziliśmy, że mamy bardzo prosty, nawet zbyt prosty plakat kościelny. Owszem, klasyczny, powiedzielibyśmy nawet sakralny czy liturgiczny. Jednakże funkcja plakatu jest zdecydowanie inna od funkcji ikony, którą tworzy się do wnętrz świątyni. Nikt przecież nie będzie się przed tym plakatem modlić. Nawet jeśli będzie na nim Baranek Boży. Plakat na Lednicę ma zachęcać młodzież do wzięcia udziału w spotkaniu i tyle – lub aż tyle.
LEDNICA 2023 – mamy plakat!
Rzecz jasna, przedstawione tu plakaty to tylko kilka spośród ponad setki wersji przygotowanych w procesie twórczym. Zatem, metodą negocjacji wybraliśmy te elementy, które były istotne dla każdego z nas i z osób decyzyjnych. I tak powstała wersja ostateczna plakatu LEDNICA 2023. Ostatecznie, na plakacie zostało złoto i dostojny rosły Baran stworzony przez nas przy użyciu AI. Ale dodaliśmy totalnie eklektyczną, kolorową typografię w odważnej kolorystyce. W tle pojawiła się też plama, która nawiązuje do Apokalipsy świętego Jana i tych, którzy opłukali swe szaty i w krwi Baranka je wybielili. Zamiast dosłownej Paschy mamy ślady Baranka, które – przypadek – wyglądają jak serca albo skrzydła anioła. A nad wszystkim górę wypisany po hebrajsku tekst proroka Izajasza: “Jak baranek na rzeź prowadzony, tak On nie otworzył ust swoich”. Podsumowując, wiele tu się dzieje, ale chyba gdzieś głęboko w serduszku kochamy taki chaos i eklektyczny miszmasz.
Skoro powstał plakat, dalsza część identyfikacji wizualnej poszła jak z płatka. Naturalnie, wykorzystaliśmy ślady Baranka. Trafiły one nie tylko na wszystkie social media, ale i lednickie koszulki. Jesteśmy bardzo ciekawi, co sądzicie o naszej i jak podoba się Wam efekt końcowy: plakat LEDNICA 2023!
Przeczytaj również: Gdzie następne Światowe Dni Młodzieży? Seul2027! i Plakat na Lednicę 2021
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy.