DAYENU co to znaczy?
DAYENU co to znaczy? Bo posługujemy się tą nazwą od ładnych kilku lat. Ale co właściwie znaczy termin DAYENU? I oczywiście, jak to słowo poprawnie wymawiać?
Po pierwsze DAYENU to hebrajskie słówko, które możecie też znaleźć w bardziej spolszczonej wersji zapisu jako dajenu. Zapewne część z Was kojarzy termin dajenu z pieśni religijnych. Na przykład DAYENU to pieśń paschalna, którą neokatechumenat wykonuje w czasie nocy Paschalnej. Podobnie, ze śpiewem dajenu na ustach wchodzi w liturgię paschalną OAZA. Naturalnie, dayenu wyśpiewywane jest we wszystkich wspólnotach żydowskich, bo to Żydzi są autorami pierwowzoru pieśni. Jednak śpiewając każdą z kilkunastu zwrotek i refrenów dajenu, dajenu, możemy się zapytać samych siebie: DAYENU – co to znaczy?
DAYENU, DAJENU
Na początku ustalmy sobie, jak wymawiać to hebrajskie słowo: DAYENU, dajenu. Podobnie jak w słowie yeti, literkę y czytamy jako j. Ot, cała filozofia dajenu. Po prostu, czytamy je tak, jak się pisze. Aczkolwiek z doświadczenia wiemy, że często zamiast upraszczać sobie życie, komplikujecie sprawę. Na przykład, spotkaliśmy z takimi formami, które pomijają u, a literę g zamieniają w ż, czy nawet dż. Właśnie stąd takie perełki słowotwórcze jak dein, dajen, dażenu, de ja wu, de ża wu czy dadżen. Oczywiście, w DAYENU kochamy dobry humor, więc możecie to słowo wymawiać jak chcecie! Co więcej, cała historia zainspirowała nas do stworzenia pewnej animacji, o tym jak nie wymawiać tego terminu. Natomiast pod kontem pojawiły się szybko komentarze o treści: “Dzięki za instrukcje, DAYENU co to znaczy by the way???”
Wyświetl ten post na Instagramie
DAYENU co to znaczy?
Dalej, przechodzimy to sedna sprawy: DAYENU co to znaczy tak właściwie? Oczywiście, w najprostszym tego słowa znaczeniu hebrajskie słowo dajenu tłumaczymy jako dość, wystarczy. Natomiast w szerszym tego słowa znaczeniu dajenu to nadmiar, stan graniczny. Najlepiej zobaczyć to słowo w kontekście. Po pierwsze, dajenu było używane przez Żydów, by wyrazić ogrom udręk, których doświadczali w Egipcie. Krzyczeli wówczas dajenu, bo cierpienia wydawały im ponad miarę. Jednak gdy znaleźli się w Ziemi Obiecanej, znów zaczęli wołać DAYENU! Dlaczego? Ponieważ doświadczyli nadmiaru łaski i błogosławieństwa. “To by już nam wystarczyło!” Przecież Izraelicie wcale nie oczekiwali wybawienia z niewoli! Oni modlili się o lekkie polepszenie sytuacji społecznej. Ale Bóg nie potrafi dawać mało! Błogosławieństwa, które wylały się na Naród Wybrany sprawiły, że krzyczeli znów z niedowierzaniem: DAYENU! Pascha, czyli święto upamiętniające te wydarzenia, to czas, gdy całe zgromadzenie ludu wybranego śpiewa pieśń wdzięczności Dajenu!
Wyświetl ten post na Instagramie
Pascha Żydowska i DAYENU!
Co mają wspólnego Pascha Żydowska i DAYENU? Pieśń Dayenu, którą tradycyjnie śpiewa się podczas Święta Paschy, to chyba najlepsze podsumowanie wydarzeń paschalnych. Gdyby tylko Bóg wyprowadził nas z Egiptu, a nie osądził Egipcjan – śpiewali wyzwoleni z niewoli Izraelici – “to by już nam wystarczyło!” Czyli Dajenu! Gdyby osądził Egipcjan, a nie osądził ich bożków, już by wystarczyło – dajenu, dajenu! Dalej – gdyby osądził ich bożki, a nie zabił ich pierworodnych, już by wystarczyło. Te błogosławieństwa DAYENU się nawarstwiają, pokazując jak bardzo Bóg pomnaża swoje łaski. Dał Izraelitom bogactwa Egipcjan, rozdzielił dla nich morze i przeprowadził po jego suchym dnie, zatopił prześladowców i dał drogę przez pustynię. A później troszczy się o nich w drodze, bo Jego miłosierdzie nie zna granic!
Co ciekawe, pieśń DAYENU śpiewana jest nie tylko wśród wyznawców Judaizmu, ale też Chrześcijaństwa. Na przykład oaza czy neokatechumenat. Choć w wersji chrześcijańskiej pieśń Dajenu zyskała nowy wymiar. Neokatechumenat wyraża to bardzo jasno: Chrystus to nasza Pascha. Dzięki Jego śmierci i zmartwychwstaniu, słowo dajenu zyskuje jeszcze głębszy wymiar.
Sklep DAYENU
Sklep DAYENU, czy jak niektórzy piszą, sklep DAJENU ma w swojej ofercie talerze z hebrajskim zapisem DAYENU. Czy to nie idealny gadżet na Święto Paschy? Zwłaszcza, jeśli tak Izraelici, planujesz w tym dniu wyśpiewać pieśń pomnażających się błogosławieństw: dajenu, dajenu, dajenu! Przecież wiesz już, jaką wymowę ma DAYENU co to znaczy. A może i co znaczy DAJENU dla Ciebie. Na pewno można powiedzieć tu nie jedno świadectwo, które kończy się zachwytem nad Bożą szczodrością. Co więc odpowiesz, gdy ktoś zapyta:
DAYENU co to znaczy?
Przeczytaj również: Święto Paschy. Jak przygotować talerz sederowy?
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy.