24 Gru

TRUSKAWKOWYCH ŚWIĄT

Bez kitu. Truskawka ze względu na swe trójdzielne listki jest symbolem Trójcy Świętej, pięciolistne kwiaty interpretowano w kluczu pięciu ran Chrystusa, niski wzrost wyrażał pokorę, a krwistoczerwony, pochylony owoc był w sztuce sakralnej wyrazem przelanej krwi Chrystusa i męczenników. Dlatego właśnie w te święta i na cały najbliższy rok życzymy Wam wszystkiego truskawkowego! Stawajcie się coraz bardziej podobni do naszego Mistrza i Pana!

Na zdjęciu interpretacja Dayenu dzieła Andiego Warhola, Fruit and Holly Star - Tiffany Cards

Na zdjęciu interpretacja Dayenu dzieła Andiego Warhola, Fruit and Holly Star – Tiffany Cards

A jakie są inne świąteczne symbole?

ORZECHY LASKOWE – symbol intelektu, płodności, ale też pojednania i cierpliwości! Co ciekawe, orzechy gotowało się tak długo jak długo trwała deklamacja Miserere (psalm 51).

ŚLIWKI – zapewniają długie życie i odpędzają złe duchy.
JABŁKA – symbol miłości, nieśmiertelności, wiecznej młodości i odkupienia.
GRUSZKI – ich spożycie przedłuża podobno życie i szczęście.

OWOCE te są symbolem marności, przemijających dóbr luksusowych. Dokładnie takich, jakie znalazły się u Tiffaniego, dla którego Andy Warhol zaprojektował tę kartkę (przy okazji warto wspomnieć, że Warhol pomimo etykietki skandalisty był głęboko wierzącym katolikiem i uczestniczył codziennie rano we Mszy Świętej).

CHOINKA – zielone drzewo jodłowe symbolizuje Chrystusa – źródło wszelkiego życia. A lampki choinkowe wskazują na Jego światłość – „światło na oświecenie pogan”

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem - przepisz tekst z obrazka

Please type the characters of this captcha image in the input box